Асансьори в цялата страната ще спрат на 25-ти април като част от международната инициатива „Ден без асансьори-No Elevators Day“. За четвърта поредна година каузата обединява у нас институции, компании, медии и обществени личности, за да бъде привлечено общественото внимание към темата за това колко важна за здравето е ежедневната физическа активност.
Активните университети, кoито се включват през 2018 година и ще изненадат с инициативата младите хора са УНСС- Университет за национално и световно стопанство, Медицински Университет „ПРОФ. Д-Р П. СТОЯНОВ“ – Варна, Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“, Технически Университет – София – Филиал Пловдив и София, Тракийски университет, гр. Стара Загора и други.
Организатор на Деня без асансьори е сдружение BG Бъди активен. Вече няколко години в последната сряда на месец април сдружението се опитва да докаже, че без допълнително време и средства всеки може да допринесе дългосрочно за здравето и настроението си, като избере стълбите вместо асансьора.
България продължава да е сред страните, чиито граждани не спортуват активно, макар че според скорошно изследване на Евробарометър физическата активност на българите расте, като сдружение BG Бъди активен. има принос за това: само за няколко години организацията успя да привлече близо 1 милион участници, благодарение на подкрепата на партньори през годините като Центърът за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР), Министерство на здравеопазването, Българска асоциация за управление на хора, и активното участие на BSS Media Group, всички национални телевизии, Инвестор Медиа Груп, Спортал, Webground, Дарик Радио, Майко Мила и др.
През 2018 година Ден без асансьори търси своя участник № 500 000 в България, който ще стане български посланик на инициативата в кампанията NowWeMOVE, от която Ден без асансьори е част на европейско ниво. Българският посланик ще бъде избран чрез жребий сред всички участници, използвали официалния хаштаг на Деня без асансьори в социалните мрежи: #ЯмСтълбиЗаЗакуска.Tой ще има възможност да ни представи на една от локациите по вертикално качване на стълби на https://www.towerrunning.com, един от специалните ни световни партньори тази година.
За първи път партньор на кампанията е новатa интерактивна платформа, предоставяща информация за забележителностите на България – мобилното приложение iLoveBulgaria. Партньорите призовават не само да се използват пoчивните дни за преоткриване на страната ни и интересни маршрути, но и посочват неповторими кътчета, които съдържат стълби или планински трудно достъпни обекти: Паметника Шипка, Античен театър – Пловдив, Асеновата крепост, Археологически комплекс Перперикон, Връх Околчица – лобното място на Христо Ботев, Паметник „Създатели на българската държава” Шумен, Панорама „Плевенска епопея 1877 г.” – град Плевен. Всеки сканирал една от табелките на изброените обекти или качил снимка в социални мрежи с #ЯмСтълбиЗаЗакуска от мястото, ще участва в допълнителна томбола за страхотни награди.
В инициативата, заедно със свои служители и партньори се включват и едни от най-големите и социално отговорни компании в България: Mondelez, NN, Tellus , VM WARE, Доверие, Ели Лили, Max Europe. Всеки, който иска да се включи и да изненада колегите, има още време, като се запише на сайта или се свърже с нас.
Кога: 25 април 2018 година
Какво: Ден без Асансьори
Идеята: Един ден, в който избираме да използваме стълбите вместо асансьора в частни и обществени сгради. Например, институции, медии, големи компании, търговски центрове, метро, летище, болници, университети и други.
Асансьорите остават достъпни за хора с увреждания и за тези, които не желаят да се включат.
За кампанията NowWeMOVE
NowWeMOVE е най- голямата обществена кампания за физическа активност и спорт в Европа. Сдружение „BG Бъди активен“ е национален координатор на кампанията NowWeMOVE и Европейската седмица на физическата активност и спорта – MOVE Week. Кампанията се гради на 3 принципа: Да се повиши информираността, относно ползите от физическата активност; Да се насърчи редовното участие в различни видове спорт и друга физическа активност; Да се подобрят възможностите за достъп до спорт и физическа активност.
От 2012 година насам сдружение “BG Бъди активен”, координатор на кампанията в България, работи усилено, за да запали хората да се движат повече. За тези 5 години, чрез стабилно изградена мрежа от партньорски организации, агенти на движението от НПО сектора и доброволци, зад гърба си сдружението има близо 2000 събития в над 200 населени места в България и над 1 млн участвали.