В последните няколко години всяко нововъведение в Пловдив става повод за сериозни обществени полемики. Бъдещата сграда на художниците на улица “Гладстон” не остана по-назад от тази тенденция и се превърна в ябълката на раздора между Община Пловдив и Дружеството на пловдивските художници.
Споровете започнаха след одобрението на първия проект за сградата, който получи серизно обществено неодобрение. В следствие на проектантите бе възложено да променят първоначалния проект. Възложените промени засягат най-вече предната част на сградата, от която е премахнат т.н. пасаж, който според Камарата на архитектите е най-интересната част.
Архитект Петкана Бакалова е изготвила предложение, което не е представено пред обществеността, тъй като бе обявено от фирмата изпълнител за конфиденциална информация. Промененият проект, пък, бе приет като задание в заседание на ЕСТУТ, без преди това да бъде подложен на обществено обсъждане.
Днес, на сесия на Общински съвет, бе прочетено официално писмо от името на Дружеството на пловдивските художници. В него се заявява, че ако сградата бъде построена спрямо одобрения проект, тя ще прилича по-скоро на магазин, но не и на галерия.
“Това, което се случи в София с ремонта на плочките пред „Свети Седмочисленици” е на път да се случи и в Пловдив. Обществените разногласия произхождат най-вече от липсата на навременна информация за взетите решения и одобрени проекти.”- заявява архитект Петкана Бакалова.
Сумата, отпусната от държавния бюджет за изграждането на сградата на пловдивските художници възлиза на 3,5 милиона лева. На среща между претседателя на Дружеството на пловдивските художници – Снежана Фурнаджиева Министъра на културата Боил Банов, той е обещал да съдейства за възобновяване на комуникацията между Община Пловдив и пловдивските художници.
Главната цел на писмото е да се осъществят конструктивни разговори между Дружеството на пловдивските художници и Община Пловдив, които да доведат до разрешаване на конфликта по най-добрия за Пловдив начин.
„Желаем да бъде направена независима експертна оценка за стойността на проекта. Последният проект е доста “улекотен” и ще са необходими по-малко материали, затова смятаме, че и необходимите средства ще са по-малко. Дори сумата да надвиши бюджета Петкана Бакалова и ние имаме обещание от фирма Кнауф и още две фирми за предоставяне на материали, чрез които да компенсираме разликата. Мечтата ни е Пловдив да има една красива и естетически издържана сграда, каквато той заслужава.”-споделя Снежана Фурнаджиева.