Пловдив и Варна са градовете с най-силен пазар на труда в България

Търсещите работа в Пловдив могат да очакват добрият темп на наемане да продължи през следващите три месеца, предвид че работодателите споделят нетна прогноза за заетостта от +11% за второ поредно тримесечие. Намеренията им за наемане намаляват с 3 процентни пункта на годишна база

0
48

Обзорното изследване на ManpowerGroup за заетостта за третото тримесечие на 2018 г. беше проведено под формата на интервюта сред представителна извадка от 620 работодатели в България. Всички анкетирани отговориха на въпроса „Как очаквате да се промени общата заетост във вашата компания през трите месеца до края на септември 2018 г. в сравнение с настоящото тримесечие?“. Българските работодатели отчитат скромни намерения за наемане на служители през следващото тримесечие. 11% от тях очакват да увеличат нивата на заетост, 1% предвиждат да ги намалят и 82% не прогнозират промяна. Така нетната прогноза за заетостта става +10%.

Коригирана спрямо сезонните колебания, стойността ѝ е +10% – най-слабата прогноза, отчетена през последните над три години. Докато плановете за наемане остават сравнително стабилни в сравнение с предишното тримесечие, работодателите отчитат намаление от 3 процентни пункта на годишна база.

Участващите в проучването работодатели са разделени според размера на предприятието си в следните четири категории: микропредприятията имат по-малко от 10 служители, малките предприятия — от 10 до 49 служители, средно големите — от 50 до 249 служители, и големите — 250 или повече служители. Очаква се нивата на заетост да се увеличат във всички четири категории през третото тримесечие на 2018 г. Големите работодатели споделят окуражителни намерения за наемане с нетна прогноза за заетостта от +22%, като в същото време малките и средни компании също ще предложат възможности за наемане с прогнози от съответно +7% и +5%. Работодателите от микропредприятията отчитат предпазлива прогноза от +3%.

В сравнение с предишното тримесечие работодателите от микропредприятията регистрират слаб спад от 2 процентни пункта, докато прогнозите на работодателите от малките и средни компании остават сравнително стабилни. Намеренията за наемане на големите компании остават без промяна. В сравнение с третото тримесечие на 2017 г. работодателите от средно големите предприятия отчитат значителен спад от 10 процентни пункта, а прогнозите на работодателите от големите и микропредприятията са по-слаби със съответно 5 и 4 процентни пункта. В същото време прогнозата на малките компании остава сравнително стабилна.

Реклама

Работодателите от всички пет региона предвиждат да увеличат нивата на заетост в периода юли-септември. Варна и Пловдив очакват най-силни пазари на труда, където нетната прогноза за заетостта е съответно +12% и +11%. Работодателите в Бургас споделят възможности за наемане с прогноза от +9%, докато прогнозата в Русе и София е +7%. Работодателите в Русе отчитат намаление от 4 процентни пункта в сравнение с предишното тримесечие, а прогнозата на София регистрира спад от 2 процентни пункта. Работодателите във Варна споделят сравнително стабилни перспективи за наемане, а прогнозите за Бургас и Пловдив остават без промяна. В сравнение с третото тримесечие на 2017 г. намеренията за наемане намаляват във всички пет региона. Работодателите в София отчитат най-значителен спад от 5 процентни пункта, докато прогнозите в Пловдив и Варна намаляват с 3 процентни пункта. В Бургас и Русе намеренията за наемане са по-слаби с 2 процентни пункта.

През следващото тримесечие работодателите очакват да увеличат числеността на служителите в девет от 10-те индустриални сектора. Работодателите от сектор „Производство“ прогнозират най-силния пазар на труда с нетна прогноза за заетостта от +18%. Работодателите от сектор „Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги“ очакват стабилно увеличение на работните места с прогноза от +13%, а прогнозата на сектор „Земеделие, горско стопанство, лов и риболов“ е +12%. Секторите „Търговия на едро и дребно“ и „Публичен и социален“ също очакват да увеличат броя на служителите с прогнози от съответно +10% и +7%. В същото време работодателите от сектор „Минно дело“ отчитат спад на нивата на заетост с прогноза от -4%. В сравнение с второто тримесечие на 2018 г. перспективите за наемане намаляват в четири от 10-те индустриални сектора. Значителни намаления от съответно 15 и 12 процентни пункта са отчетени в секторите „Строителство“ и „Минно дело“, докато прогнозата за сектор „Транспорт, складове и комуникации“ е по-слаба с 8 процентни пункта.

Намеренията за наемане са по-добри в три сектора с увеличение от 4 процентни пункта за сектор „Земеделие, горско стопанство, лов и риболов“ и подобрение от 3 процентни пункта за секторите „Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги“ и „Производство“. Плановете за наемане намаляват в девет от 10-те индустриални сектора спрямо третото тримесечие на 2017 г. Работодателите от сектор „Строителство“ отчитат най-значителен спад от 15 процентни пункта, докато прогнозата на сектор „Минно дело“ намалява с 14 процентни пункта. Работодателите от сектор „Електричество, газ и вода“ отчитат намаление от 5 процентни пункта, а прогнозите са с 4 процентни пункта по-слаби за секторите „Земеделие, горско стопанство, лов и риболов“, „Транспорт, складове и комуникации“ и „Търговия на едро и дребно“. В същото време работодателите от сектор „Производство“ отчитат сравнителни стабилни перспективи за наемане.

5/5 - (2 votes)
Реклама

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.