Според британското онлаин издание Independent, Пловдив има всички нужни качества за перфектна дестинация за почивка. Журналистката Анита Исалска, която е прекарала уикенд под тепетата казва, че бъдейки вторият най-голям град в България и факта, чед до година Пловдив ще е Европейска столица на културата, му се е отразило добре и той никога не е бил толкова красив като сега.
Ето и в какво се състои нейният гидов текст, публикуван в престижното списание.
Какво да правим
Калдъръмените улички на Старинен Пловдив се извиват между очарователна Възрожденска архитектура от 19-ти век. Цветните къщи са от процъфтяващия период на българската архитектура и литература. Дървените им стрехи и надвесените горни етажи оформят тесни платна, придавайки на Стария град мистериозна, вълнуваща атмосфера.
Някои от къщите са реставрирани като музеи, показващи артефакти от Възрожденския период. Една от най-красивите е Балабановата къща. В продължение на десетилетия, тя сменя собствениците си, до момента, в който се превръща в музей, декориран с антики и възрожденски мебели. Отворена е от 09:00 до 18:00 часа в лятно време и до 17:30 часа през останалата част от годината. Входът струва 5 лв., което възлиза на 2.30 евро.
Римската история
Също като Рим и Пловдив е построен върху седем хълма и антични руини, които все още изпъкват из града. Най-впечатляващ е Античният театър, ситуиран на бул. „Цар Борис III Обединител“. Той датира от II век пр. Хр. и е един от най-запазените антични театри в света. В натоварени дни може да събере до 6 000 зрители на каменните скамейки. На него се провеждат много културни мероприятия, а през юли и август се предлага богата оперна програма. Отворен е за посещения от 09:00 до 17:30 часа, а входът е 3 лв. или 1.40 евро.
Малко по на запад се намира и Римския стадион на Филипопол, съграден в разкопките под Главната улица на Пловдив. Той е построен под управлението на император Адриан, когато градът е носил името Филипополис – развита културна провинциална столица на Тракия. Може да му се насладите отвисоко или да влезете вътре и да изгледате 3 D филм. Отворен е всеки ден от 10:00 до 20:00 часа с вход свободен.
Къде да отседнем
Градът приветства всички гости. Хостел „Pld Plovdiv“е най-доброто приятното икономично място за спане. Почти като сън в музей, къщата за гости е красиво възстановена в стила на оригиналната сграда от 1868 година. Можете да си починете на шезлонгите, да се гмурнете в ръчно рисуваните стенописи и да закусите в озеленен частен двор. Леглата са с такса 22 лв., а може да наемете и двойна стая за цена от 69 до 88 лв. (£31-40)
Още по-луксозен е хотел „Евмолпия“. Стаите са царски украсени, с легла от твърда дървесина и килими в традиционни български модели. Гланцираните бани са снабдени с огледала, остъклени с орнаменти и декоративни плочки. Основен перкурс е свободната дегустация на българско вино и сирене между 18:00 и 20:00 часа. Това е отличен шанс да усъвършенствате произношението на думата „наздраве“. Двойните стаи вървят от 88 до 147 лв. (£ 40-67)
В оживеният квартал „Капана“ се намира Old Plovdiv House. Въпреки името, хотелът предлага модерни стаи и апартаменти в непосредствена близост до заобикалящия нощния живот. Има уютна, шоколадова цветова схема, частни тераси, а фитнес залата и спа центърът се отварят вечерно време за 6 лв. (£ 3). Двойните стаи са от 50 до 70 лв., а апартаментите по 90 лв.
Къде да ядем
Закуската в България обикновено включва кафе и баница. Най-доброто кафе в града се предлага в Monkey House. Заведението в „Капана“ отговаря на всички нужди на младежката си клиентела: приятелски настроен персонал, безжичен Wi-Fi интернет и уютна атмосфера. Отворено е от 10:00 часа до полунощ.
Само на 200 метра на север ще откриете пекарня „Капана“ (+ 359 88 880 5607), където можете да си купите кроасани, натъпкани с кайсиени или малинови пюрета, прясно изпечени бадеми и други екстри. Отваря в 09:00 часа и работи до 19:00 часа, от понеделник до събота.
На обяд може да опитате вкусните ястия на ресторант „Смокини“, които са подходящи за безглутенови, вегетариански и вегански вечери. Пан-европейското меню варира от патица с ризото с трюфел до спанак и карамелизирана орехова салата. Оставете си място за десерт, включително домашно приготвен сладолед и нуга сладолед със смокини. Ресторантът е отворен всеки ден от 11:00 до 23:30 часа.
За романтична вечер трудно някой може да се конкурира с интимната атмосфера на терасата на „Memory“. Това е мястото, където можете да се насладите на превъзходни класически балкански ястия – салати, напоени със солено бяло сирене, свинско месо, зелеви сърми с ориз. Или вкусове, заимствани от Средиземно море, като спагети от морски дарове и салата Капрезе. Отворено е от 11:00 до 00:00 часа.
Преди да се присъедините към разходката на местните жители в прекрасната „Цар-Симеонова“ градина, се отбийте в Афредо. Сладоледи с вкус на червен портокал, касис и много други са перфектния съпровод към вечерната разходка. Работи от 08:00 сутринта от 22:00 вечерта.
Къде да пием
Няма по хипстарско място от „Капана“, западно от Стария град. Нарича се така, заради тесните му, преплетени улици, в които може да се загубите. Кварталът е нещо като феникс, издигащ се от пепелта на времето, след реставрацията му и многобройните художествени ателиета.
Barber & Cat зареждат тонуса със своите освежаващи коктейли от тесния си, тухлен бар. Блъди Мерита, Апероли или украсени лимонади с мед, това са само част от изборите.
Трябва да посетите и бар „CraftЪ“. В тази индустриално-тематична бирария, можете да избирате от многобройни занаятчийски ястия (до 55 наведнъж), коктейли с джин, Московско муле и други.
Завършете вашето проучване на българския алкохол във „Vino Culture“. Намира се малко на юг от квартал „Капана“. Неговият непретенциозен персонал ще ви напътства във вкусовата ви обиколка на най-добрите местни вина. Гарантираме ви, че ще откриете нещо ново за Мавруда (богато и тъмно), Мелник (сладко и плодово) и много други.
Къде да пазаруваме
Старият град в Пловдив разполага с много бутици, в които се продават ръчно изработени бижута и изкуство. Вижте Троянската керамика с психеделичен „капков“ дизайн. Много от артикулите са масово производство, но ако искате сувенири, които са едни по рода си, то тогава отидете в Андромеда Арт. Там ще намерите занаятчийска бижутерия с материали от бронзов до кост, акрилни и маслени картини, керамика и фолклорни орнаменти – дело на 32 различни български художници. Работилницата е отворена от 09:30 до 20:00 часа всеки ден през лятото. През другото време от 10:00 до 16:30 часа.
В UTOPIA ще откриете бижута и дрехи, изработени от български дизайнери: отличителна керамика, висулки с елегантен модернистичен стил, дори ръчно изработени абажури. Работи от 11:00 до 19:30 часа, от вторник до събота.
Пешеходната улица „Княз Александър“, която се простира от Римския стадион до „Цар-Симеоновата“ градина е главната търговска улица. Препоръчвам ви да посетите магазина на Рефан. Тази парфюмерия продава аромати и лосиони, напоени с масло, пресовано от венчелистчета, събрани в Розовата долина, на 70 км североизточно от Пловдив. Работи от 10:00 до 19:00 часа от понеделник до събота.
Архитектурно осветление
Пловдивската църква Свети Константин и Елена датира от 3-ти век. Това е най-старата църква в града и икона на Стария град благодарение на екстериорните си фрески и блестящата камбанария.
Полезни съвети:
От каква валута се нуждая? – От български лев
На какъв език говорят? – На български, но и английският е широко разпространен
Трябва ли да давам бакшиш? – Хубаво е да се закръгли сметката, макар че не е задължително. Добър вариант е да се оставя бакшиш, възлизащ на 10% от сметката
Каква е времевата разлика? – България е два часа напред от Великобритания
Какво е средното време за полет от Великобритания? – Директните полети между Лондон и Пловдив през Ryanair отнемат 3 часа и 10 минути
Обществен транспорт – Центърът на Пловдив е лесно достъпен. Шофирането и паркирането са притеснителни в стръмния калдъръмен Стар град.
Най-добър изглед – Най-добрият изглед е на върха на Небет тепе, където ще намерите разрушените стени на някогашна римска крепост. Оттук има панорамна гледка към Пловдив и хълмистия хоризонт
Вътрешен съвет – Когато пиете ракия, пийте я като местни хора: придружена с шопска салата. Свежата краставица, доматите и златистото бяло сирене са освежаващо допълнение към огнената национална напитка (и може да ви помогне да останете трезви за по-дълго)
[wpseo_map id=“3597″ width=“400″ height=“300″ zoom=“-1″ map_style=“roadmap“ scrollable=“1″ draggable=“1″ show_route=“1″ show_state=“1″ show_country=“1″ show_url=“1″ show_email=“1″ show_category_filter=“1″ default_show_infowindow=“1″]