Policia
Реклама

Почти без дебати, парламентът одобри предложените от правителството промени, според които арестът може да остане в тайна до 48 часа. Ако задържаното лице пък е дете, властите имат законово право да не уведомяват родителите до 24 часа. За задържането ще бъде съобщавано на Държавната агенция за закрила на детето.

„Когато е налице неотложна необходимост да се предотврати настъпването на тежки неблагоприятни последици за живота, свободата или физическата неприкосновеност на лице или за да се предотврати ситуация, при която наказателното производство може да бъде сериозно възпрепятствано, уведомяването по ал. 7 по отношение на конкретно лице може да се отложи за срок до 48 часа.“, пише в приетите промени в НК.

Тази поправка на практика означава, че един задържан може да бъде задържан за срок от 2 дни, без да се налага за ареста му да бъдат уведомени негови близки или адвокат. Решението по горната алинея се взема от прокурора на досъдебното производство, който се произнася с мотивирано постановление. Постановлението подлежи на обжалване от обвиняемия или от неговия защитник пред съответния първоинстанционен съд.

Като контрапункт на този стряскащ текст е изменението на ал. 7 , а именно „За задържането под стража, както и за задържането на основание чл. 64, ал. 2, по искане на обвиняемия незабавно се уведомява поне едно посочено от него лице.“

Реклама

Предлага се отказ за уведомяване  при задържане на дете – до 24 ч. „(5) Когато е налице неотложна необходимост да се предотврати настъпването на тежки неблагоприятни последици за живота, свободата или физическата неприкосновеност на лице или за да се предотврати ситуация, при която наказателното производство може да бъде сериозно възпрепятствано, уведомяването по ал. 4 може да се отложи за срок до 24 часа. В този случай за задържането незабавно се уведомява Държавната агенция за закрила на детето. Така дори родителите на детето може да останат цяло денонощие.

С проекта за промени в Наказателния кодекс се въвежда и понятието конфискация на „непряка облага“. Текстовете предвиждат отнемане в полза на държавата на „пряка и непряка облага“, която е придобита чрез престъпна дейност. Според поправките „непряка облага“: „Всяка икономическа полза, настъпила в резултат на разпореждане с пряката облага, както и всяко имущество, получено в резултат на последващо пълно или частично преобразуване на пряка облага, включително когато е била смесена с имущество, придобито от законни източници; на отнемане подлежи имуществото до стойността на включената пряка облага заедно с настъпилите увеличения на имуществото, ако са пряко свързани с разпореждането или преобразуването на пряката облага и включване на пряката облага в имуществото“.

Според друг текст, нелегалното производство на цигари и алкохол ще се наказва с до 10 години затвор и глоба. До 3 години лишаване от свобода, пък, се предвижда за всеки, който държи и укрива предмети или техника, които са предназначени или биха са послужили за изграждане на съоръжения за производство на алкохол и тютюневи изделия.

Наред с това се създава и публичен регистър към икономическия министър на лицата, които извършват внос на машини за производство на тютюневи изделия.

Наред с това обаче има и други поправки – предлага се квалифициран състав и за кражбите на коли, като приготовлението за кражби на МСП също ще се наказва. Предлага  се и възможност за отнемане в полза на държавата на пряката и непряка облага, придобита чрез престъпление. Когато става дума за чужденец, то ще се присъжда нейната равностойност.

5/5 - (2 votes)
Реклама

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.