Едно от най-полезните и необходими неща за нормалното функционирене на човешкия организъм е водата. Водата изгражда от 50 до 86 % от човешкото тяло(86% – новородени и 50% при възрастни хора.) Съдържанието ѝ, в различните части на тялото, е следното: кости – 20-30%, черен дроб – до 69%, мускули – до 70%, мозък – до 75%, бъбреци – до 82%, кръв – 85%.
Човек може да оцелее без храна 50 дни, ако през това време пие прясна вода, но без нея ще преживее едва 5 дни. По данни от медицински изследвания при загуба на влага в рамките на 6-8% от телесното тегло следва прилошаване, ако процентите се увеличат до 10 се появяват халюцинации, при 12% – организмът не може да се възстанови без медицинска помощ, а при 20% загуба настъпва смърт.
Вече е лято и необходимостта ни от консумация на вода нараства. Изключително важно и препоръчително е в горещите дни да увеличите приема ѝ. Решихме да ви представим част от градските чешми в Пловдив, от които може да утолите жаждата си в парещите летни месеци.
Тази чешма, както повечето от вас се сетиха, се намира в централната градска улица, в близост до градинката на джумаята.
В миналото чешмите са имали много по-сериозна социална значимост. Били са място, където освен да си налееш вода е можело да срещнеш своите приятели. Именно при тях са се срещали младите момци и моми, а бъдещите свекърви са избирали своите снахи. Въпреки че днес нямат тази социална значимост, те все още са важна част от градската архитектура, допълват я по естествен и красив начин.
Следващата се намира отново в централната градска част срещу стълбите на „Каменица“.
Намира се на територията на парк Бунарджик.
На снимката виждате една от чешмите, намираща се в „Цар-Симеоновата“ градина. Формата ѝ наподобява бъклица с менци.
Последната чешма също се намира в „Цар-Симеоновата“ градина и е типичен пример за архитектурната стойност на градските чешми.
Част от чешмите в града все още не работят, но вярваме, че община Пловдив ще се погрижи гражданите да имат достъп до свежа, питейна вода.
Лятото дойде! Време е за море, басейни и планински разходки. В горещото време все повече ни се иска да сме близо до водоизточник и просто да си почиваме. Лекарите съветват да консумираме повече вода, да стоим на сянка в най-горещите часове от деня и ако почувстваме физическо неразположение, своевременно да потърсим лекарска помощ.
[wpseo_map id=“3554″ width=“400″ height=“300″ zoom=“-1″ map_style=“roadmap“ scrollable=“1″ draggable=“1″ show_route=“0″ show_state=“0″]