Книгата на Петя Минкова „Истината за Ким Филби: Конспирацията „Ротшилд“ под логото на издателство „Труд“ е международно разследване, продължило 4 години. Авторът Петя Минкова се срещна с близки на Шпионина на ХХ век, с ученици от секретната му школа, със съпругата му Руфина Филби, с първия му български ученик ген. Тодор Бояджиев, с разузнавачи, разказващи от първо лице неизвестни досега истории за аса в шпионажа.
За първи път учениците на Филби проговарят как той ги е обучавал в секретната си школа в Москва, разкривайки им най-големите тънкости на шпионажа. Разследването се базира на преглед на над 700 стр. и превод на около 400 стр. нови разсекретени документи в Британския национален архив, които потвърждават тезата на автора, че Филби никога не е бил лоялен към англичаните или към руснаците. Напротив, той съзнателно е заблуждавал спецслужбите на Сталин.
Филби е бил част от космополитна група около магната Виктор Ротшилд, която е имала свои цели – да наложи мир в света и нов, по-справедлив международен ред. Тези петзвездни млади джентълмени с лекота са манипулирали Хитлер, Сталин, Чърчил, Мусолини, Рузвелт и техните спецслужби. С ювелирните си разузнавателни операции те са съкратили Втората световна война, но за съжаление участието им се пази в тайна и до днес.
Точно когато Филби е сред кандидатите да оглави британското разузнаване, руснаците му организират номер, с който осуетяват назначението. Въпреки това Групата му организира такава защита, която съперничи с най-добрите илюзии, създавани в историята.
Как този ас в шпионажа преобръща съдбата на България и на целия Източен блок, ще научите от книгата.
Предпремиерата ще се състои на 21 юни, 19:00 часа, в „Петното на Роршах“, Пловдив. Вход свободен.
За автора
Петя Минкова прави опити да пише книги от 10-годишна. Завършва икономика и финанси и започва работа като счетоводител. Скуката е толкова непоносима, че през 1995 г. предприема един почти обречен ход. Най-авторитетният и тиражен седмичник „168 часа“ обявява конкурс за икономически журналист. В този период вестникът е легенда – първият частен вестник, за който се чака на опашка, защото тиражът се изчерпва за часове. Там работят най-добрите в професията, а начело е маршалът в българската журналистика Радостина Константинова. Всеобщото мнение е, че шансовете на Петя Минкова клонят към нула. Участниците в конкурса са над 60 кандидати – все познати лица от телевизиите и вестниците. Първият изпит е тест по икономика.
Вторият е психологически – с над 70 въпроса, изготвени от бившия профайлър на социалистическите спецслужби – Илия Илиев. Целта му е да установи дали кандидатът е склонен да лъже – ако не отговори искрено на даден въпрос, в следващия спестената истина ще бъде разкрита. Само преминалите тези два изпита отиват на последния – разговор с Радостина Константинова. На Петя Минкова тя задава един от най-сложните въпроси в професията – какво би направила, ако даден източник й откаже информация или съдействие. Очевидно отговорът е бил добър, защото от всичките над 60 кандидати, са одобрени трима и Петя Минкова е сред тях. Дават им три месеца, за да докажат кой е най-добрият. Накрая на работа остава само тя. От този първи ден с едно кратко прекъсване Петя Минкова работи в „168 часа“. През 2013 г. тя става зам.-главен редактор.
През 2014 г. излиза от печат книгата й в съавторство с Иван Бутовски – „Гешев остава жив след 9.09.1944 г.“. За първи път са представени непубликувани документи от бившите тайни служби и преки свидетелства на очевидци, които доказват, че този най-известен български полицай е останал жив след преврата през септември 1944 г. Това тотално преобръща общоприетата версия, че е бил убит на границата с Турция. Книгата предизвиква широк интерес и отзвук. На нея са посветени един филм и няколко тв предавания, сред които и „История.bg“.
[wpseo_map id=“4419″ width=“400″ height=“300″ zoom=“-1″ map_style=“roadmap“ scrollable=“1″ draggable=“1″ show_route=“1″ show_state=“1″ show_country=“1″ show_url=“1″ show_email=“1″ show_category_filter=“1″ default_show_infowindow=“1″]