Не за първи път ще кажем, че Бунарджика или Хълма на освободителите е едно от любимите тепета на пловдивчани, на което прекарват голяма част от времето си. То привлича със зеленина, прохлада, прекрасна гледка от върха и вековна история. Уви, Бунарджика, както и повечето хълмове в Пловдив, страда от един проблем, който не е в следствие на годините, и той е драсканиците, причинени от незнайни вандали.
Не веднъж сме заварвали скалите на хълма в графити. Принципно нямаме нищо против уличното изкуство, даже го поощряваме, но не и по природни забележителности и паметници на културата. Неуважително е, а и замърсява околната среда.
За жалост е неоспорим факт, че в Пловдив няма издигнати зони със стени за графитаджии и всеки художник търси изява по стените на блокове, училища, обществени сгради и тепета. И тук трябва да се разграничим от разкрасителните проекти на подлезите, за които бяха специално подбрани улични артисти. Едни прекрасни инициативи, които обаче нямат нищо общо с посочената на снимката ситуация.
Червените надписи са по скалите до Акведукта и паметника с мечката. Освен по тях, продължават и нагоре по стълбите. Те видимо не са на български език, но какво е написано не можем да разберем. Между буквите се открояват и две вълни, с каквито често се рисуват пловдивските тепета, но дали това е някакъв вид послание или възхвала си остава загадка. От кога са надписите също не е ясно, но е сигурно, че са направени още преди скорошното Обществено обсъждане относно облагородяването на хълма.
Свързахме се с кмета на район „Централен“ Георги Стаменов, който ни обясни, че администрацията на района планира почистване не само на скалите, но и на цялата зона, както и на зелените площи. Акцията ще започне в рамките на предстоящия проект, през есента. За целта е съгласувано решение с НИНКН почистването на скалите да се извършва само и единствено с водоструйка, за да не се наруши структурата им. Самото почистване ще се извърши от ОП „Чистота“.
Напомняме, че съвсем наскоро се пое дейност по почистване на тепетата от графити и рисунки. Първото такова бе Сахат тепе, от което бяха премахнати рисунките на известни български личности, дело на художника Стойко Гагъмов.
[wpseo_map id=“3554″ width=“400″ height=“300″ zoom=“-1″ map_style=“roadmap“ scrollable=“1″ draggable=“1″ show_route=“1″ show_state=“1″ show_country=“1″ show_url=“1″ show_email=“1″ show_category_filter=“1″ default_show_infowindow=“1″]