Плодовете са едно от най-чудните сътворения на природата, а вкуса и ползата им за човешките организми са несравними. И макар че в Европа има голямо разнообразие на плодови разновидности, има още много, които дори не сме и предполагали, че съществуват. Екзотичният им вид и вкус са нетипични за нас, българите, но със сигурност бихме ги опитали, ако можем.
Представяме ви девет от най-екзотичните плодове в света.
Рамбутан
Името рамбутан означава „космат“ на индонезийски, филипински и малайски. Този плод несъмнено се характеризира с космат вид и повече наподобява морски обитател. Външността му не е особено апетитна, но бялата водниста вътрешност има много сладък вкус. Рамбутанът се слави с богато съдържание на витамин С и калий.
Анато
Познат и като ачиоте, това всъщност е семето на дърво със същото име, което се среща в тропическите райони на Америка, като Колумбия, Бразилия или Еквадор. Анато има силен червен цвят, който се извлича от неговите семена и обикновено се използва за оцветяване и като подправка в традиционните местни храни.
Тамарийо
Отглежда се в тропически райони, има горчив вкус и формата му напомня за домат. Ето защо плодът е известен и като доматено дърво. Тамарийото се характеризира с високо съдържание на желязо, калий, магнезий, фосфор и витамини А, С и Е.
Кивано
Известен и като Африканска рогата краставица, киваното е страхотен плод, който, когато е узрял, придобива жълто-оранжев цвят отвън, а вътрешността му става лимонено-зелена.
Семената на плода се ядат, а текстурата около тях е като желе. Киваното представлява интересна смесица от вкусове, които съчетават тези на краставици, тиквички, киви и банани. Плодът е богат на калий, магнезий и витамини А и С.
Мангостин
Екзотичният мангостин е плод с произход от Южна Азия. Изключително ценен е, заради интересния си вкус и високото съдържание на антиоксиданти. Откроява се и със своите противовъзпалителни ефекти. Много хора го наричат „Кралицата на плодовете“, заради разнообразните му полезни свойства за организма.
Ръката на Буда
Този странен цитрусов плод с интересна форма има много приятен лимонов аромат. На вкус е нито кисел, нито горчив и няма почти никакви пулпи. Не се използва широко за кулинарни цели, но наситеният аромат прави ръката на буда идеален за създаване на дестилати, цитрусови масла и освежители за въздух.
Карамбола
Карамболата е сладък плод с много оригинална форма. Съдържа витамини А и С, фосфор и калий. Яде се както суров, така и сготвен. Кората му също е годна за консумация. Наричан още плод-звезда, карамболата се използва и за декорация, заради формата, която получава като го срежем.
Питая
Питаята, по-известна като драконов плод, расте в различни видове кактус. Плодът, който не е прекалено сладък на вкус, има бодли по кората и се среща в три разновидности, но винаги със семена. Познатите видове са жълт отвън с бяла вътрешност, червена кора с бял плод, или червен отвън и отвътре.
Драконовият плод е богат на витамини В и С, калций, желязо и фосфор. Семената, които са годни за консумация, съдържат полезни мастни киселини.
Личи
С произход от Филипините, личито е високо ценено в китайската кухня. Вътрешността му е бяла и се яде, за разлика от семената обаче, които не са годни за консумация.
Плодът се слави със своя леко кисел и много отличителен вкус и аромат. Личи съдържа големи дози витамин С и калий.