Пушачите, които постепенно намаляват количеството на изпушените цигари, имат по-малко шансове да се избавят от пагубния навик в сравнение с тези, които правят това рязко и бързо. До този извод са стигнали британски учени, автори на статия в сп. Annals of Internal Medicine.
Никола Линдсан-Хоули (Nicola Lindson-Hawley) и колегите му са привлекли 697 пушещи доброволци и ги разделили на две групи. Определили им един и същи ден за отказване на цигарите, но представителите на първата група просто преставали да употребяват цигари, а във втората се подготвяли за „деня Х“, като в продължение на две седмици намалявали броя на изпушените цигари. Всички доброволци имали еднакъв достъп до никотинови пластири и дъвки.
След „деня Х“ учените в продължение на половин година разпитвали доброволците доколко успешно протича отказът от пушене. Освен това изследователите измервали концентрацията на въглероден окис в дишането им (така статуса на пушача може да се оцени по обективен начин).
Установено било, че след четири седмици от цигарите се отказали 49% от представителите на първата група. Сред тези, които постепенно намалявали цигарите, този показател бил 39 процента.
Но учените предупреждават, че изводите им са приложими основно към хора, които искат да откажат цигарите колкото се може по-бързо – възможно е за хора с други психически нагласи да бъде по-удобно да се откажат постепенно от вредния навик.