Птиците, иззети от БАБХ, са умъртвени в село до Радомир

0
194
Реклама

След като стана ясно, че днес БАБХ иззе от Зоологическа градина София 124 броя птици, внесени от Унгария, сред които има редки и защитени видове, ние от PlovdivTown продължихме да търсим отговори на въпросите, изникнали не само в нашето, но и в общественото съзнание. Уви, напълно безсмислено търсене, защото от Агенцията продължават да не отговарят на обажданията ни.

Затова предприехме малко по-целенасочени мерки и потърсихме персонално д-р Емил Славев, който е водел групата по отнемането. Г-н Славев отказа да коментира казуса, като ни посъветва да се обърнем към агенцията. Когато му обяснихме, че не можем да се свържем с нея, той отвърна „Не мога да ви помогна“.

Така приключи краткият ни разговор с доктора, а междувременно излезе нова информация, че към 16:00 часа птиците са били умъртвени в животновъден обект в село до Радомир. На място е присъствал член на зоологическата градина в София, който е потвърдил евтаназията на животните.

Апелативният съд, в който е внесено дело срещу агенцията по храните, не е одобрило заповедта за умъртвяване да бъде извършвана. За жалост, решението излиза след като евтаназията е приключила, което прави агенцията по храните нарушител на закона.

Реклама

Единственото официално обяснение от страна на Българската агенция за безопасност по храните е обявено на сайта им и пратено като отговор до медията ни, и гласи следното:

На 20.02.2018 г. незаконен транспорт на зоо животни за България е спрян на ГКПП“Дунав мост II“. Животни от видовете: алпаки, мечета плюс птици – гъски, патици, гълъби и патета, са транспортирани в изключително лоши условия, не са спазени никакви изисквания за хуманно отношение по време на транспорт и не са придружени от ветеринарномедицински документи, които да удостоверят техния произход и здравен статус.

Превозвачът няма лиценз за превоз, необходими познания за транспорт на животни и документи, с които да удостовери произхода им. По негови твърдения животните са взети от Белгия, Словакия и Унгария.

Поради съмнения за наличие на екземпляри от защитените видове е уведомен РИОСВ Монтана, при което, животните са конфискувани на основание Закона за биологичното разнообразие и настанени в Зоологическа градина София град.

Зоологическата градина разполага с карантинен център, предназначен за нейните потребности, който не може да бъде използван за спасителен център за конфискувани животни и всяко въвеждане на животни с неясен статус крие риск от разпространение на заболявания в зоологическата градина.

През периода 2016 – 2018 г., високопатогенната инфлуенца по птиците тип А (птичи грип HPAI H5N8) предизвика една от най-големите епидемии по отношение броя на огнищата на домашни птици, географската площ и броя на мъртвите диви птици, регистрирана в Европейския съюз.

Епидемията на заболяването засегна и България през 2016 г. до 2017 г. и доведе до мащабни икономически загуби за държавата и за бизнеса (над 6 000 000 загуби, затваряне и ограничения на движение и търговия на животни, загубен статус по отношение на здравеопазване на животните в държавата) .

Въз основа на това и предвид епизоотичната обстановка в Европа по отношение на високопатогоенна и нископатогенна инфлуенца по птици, рисковете, които крие движението на домашни и диви птици с неясен здравен статус и за целите на опазването на здравето на животните в зоологическата градина и страната като цяло, е взето решение птиците да бъдат умъртвени по хуманен начин.

Всяко незаконно въвеждане на животни в страната крие рискове от въвеждане и разпостранение на заболявания по животните, включително заболявания опасни и за хората (зоонози), като инфлуенца по птиците.“

Припомняме, че групата от БАБХ, иззела пернатите, е отказала да направи изследвания на животните на място в зоопарка, за да потвърди притесненията си за птичи грип или друг вид заболявания.

4.3/5 - (3 votes)
Реклама

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.