Култовите български банди – „ХИПОДИЛ“, „КОНТРОЛ“, „РЕВЮ“ и „НОВА ГЕНЕРАЦИЯ“ се събират за първи път заедно на голяма сцена за исторически рок концерт в зала „Арена Армеец“. На 21 април 2018 година легендарните групи, основоположници на българския ню уейв и пънк рок и създатели на ъндърграунд културата в края на 80-те и 90-те години на миналия век, ще зарадват феновете в оригиналните си състави (доколкото това е възможно), както и с новите си попълнения. Близо 40 музиканти ще се качат последователно на сцената, за да изпълнят, може би, за последен път на живо в тези състави някои от любимите за цели поколения култови песни. Билетите вече се продават и то с пълна сила в системата на eventim.bg.
Без съмнение, това ще бъде най-големият български рок концерт правен до сега, (а евентуално и след това), а датата 21 април 2018 г. ще бъде „най-щастливият ден“ за хиляди фенове. Това е и поводът ни да ви срещнем със Светльо Витков от „Хиподил“, с който си поговорихме за музиката и пънка.
-Светльо, припомни на читателите ни как се събра групата. С какви надежди започнахте тогава и как избрахте този стил на музика, който аз обобщавам като български пънк?
Ти хубаво обобщаваш, а аз хубаво да си спомня как се събрахме. На майтап. Като всичко хубаво и успешно в живота на всеки човек. Без надежди, за пълно забавление. Поне за мен бе така. На 20 години се наслаждавахме на младостта и времето си и не крояхме планове за бъдещето. Тaка беше в началото на 90-те.
-През годините и „Хиподил“, и други групи в същия стил станаха легенди. Вече не се набляга на този стил музика. Защо? Нима в 2018-та няма място за пънк?
Промяна в тенденциите на световната музика, промяна в българския музикален пазар. Пънкът и рокът отстъпиха пред черната музика, а в България, от друга страна, музикалните представители на чуждите компании се съобразиха с наложените модели и мода в световната музика на фирмите-майки. Също така българските рок и метъл групи не успяха да създадат свой лейбъл и организация, както се случи с фолка и рапа. МТV почна да бълва естрадни и рап изпълнители и така…
От друга страна пънкарите са бунтари, а никоя бизнес организация, било то и музикална, не търпи несъгласие и се стигна до там, че в момента реалити шоута взеха връх над творенето на музика и песни и се оказва, че да пееш чужди парчета е върхът. В 2018-та има място за пънк и винаги ще има, но той, както и в миналото, ще минава без медийна подкрепа. Затова ще си остане „ъндърграунд”. По-лесно е да създадеш продукт изцяло контролиран от начало, отколкото да се съобразяваш с творци.
-Лириките и клиповете ви, в своята цялост, са забавни. Някога взимали ли сте се на сериозно?
Разбира се! Да се шегуваш е сериозна работа, която никой взел се на сериозно не може да свърши. Когато забавата и веселбата си заминат, остават парите и рутината. Тогава изкуството също си отива.
-Коя от песните ви оприличаваш като най-философска и защо?
Няма най-, а има по-. Повечето лирика е лична философия, затова и всички песни донякъде са философски.
-Може ли да очакваме нов албум на група „Хиподил“ в бъдеще?
Не мога да кажа. Мога това, което зависи от мен. Човешките отношения са тънки нишки, в които сигурността не е най-обтегаемата част.
-С какви намерения влезе в политиката? Какво искаше да постигнеш?
С чисти, разбира се. Доколкото чиста може да бъде политиката в България. Но нито намеренията, нито действията имат осезаем успех в политиката, както да вземем за пример музиката – да напишеш песен и тя да стане хит. Отношенията в обществото ни са с дълъг произход и почти е невъзможно да се променят рязко. Има поддръжници на партии, които ги следват сляпо, за сметка на тези, които са аполитични. Има политически и бизнес интереси, които са по-силни от гражданските интереси. Медии, които скриват или изкривяват информацията, както и отклоняват вниманието от наистина сериозните теми. Има страх и индивидуалност в масата. Има манталитет, който носи белезите още от турско, та през съветско…
Това, което искам, а не исках, защото участието ми в политиката продължава, напук на желаещите това да не е така, е да променя начина на вкаменялото мислене, че няма надежда и затова трябва да се откажеш. Първото, към което обществото ни трябва да се стреми е информираност, но темата е музика, затова ще спра дотук.
-В крайна сметка как достигна до повече сърца – чрез политиката или чрез музиката?
В политиката можеш да спечелиш много сърца, ако имаш бърза победа, но след време пак ще бъдеш намразен. Няма обичан български политик. В музиката печелиш сърца с изкуството си. Затова спечелените са повече и истински.
-На 21 април българите ще се потопят в една музикална фиеста заедно с вас, Контрол, Ревю и Нова генерация. Какво да очакваме от концерта в Арена Армеец?
Очаквайте най-голямото историческо музикално събитие за българската рок музика от 90 те до днес, а и за в бъдеще. Ще видите групите, които създадоха българския пънк рок и ню уейв. Ще видите наведнъж, а и мисля, за последно, тези групи в оригинал и в действащи състави и ще го помните, докато сте живи! Това ще видите.
Билети можете да закупите от ТУК.
Присъединете се към събитието във фейсбук ТУК.