ФСБ е една от любимите групи на България и едва ли скоро този факт ще се промени. Защо? Защото е съставена от изключителни професионални музиканти, защото е един от основоположниците на електронната музика у нас. Често сравнявани с Жан Мишел Жарж, те вкарват електронни елементи в парчетата си, които са иновация за времето си в родната музика и не на последно място, защото правят стойностни текстове, а чистите като камбана гласове на Румен Бояджиев и Константин Цеков те оставят без дъх. Добави към всичко изброено и разтърсващата душевните струни китара на Иван Лечев и прекрасната му, нежна цигулка и се получава изкуство, което продължава над 40 години. Такава музика в България вече не се прави, а в съботната вечер три хиляди пловдивчани се върнаха назад във времето, когато творчеството беше светло, красиво и вечно.
Концертът в Комплекс СИЛА бе една приказна меланхолична наслада за сетивата на меломаните. Посетители от няколко поколения се сляха, обменяха емоции, приближаваха амплитудата на различните времена, в които са родени. Можеше да усетиш докосващата се енергия на миналото с бъдещето. В този концерт, музикантите от ФСБ за първи път изсвириха на живо пиесата „Кълбото“, както се казва и третият им албум. За първи път от близо 40 години и то тук, в Пловдив, който е любимият град на Иван Лечев, определящ се като наполовина пловдивчанин.
Но освен блестящите хедлайнъри, на сцената присъстваха и изпълнители, чада на техния живот и тяхната музика, без които звуковата картина нямаше да е цялостна. Румен Бояджиев – син, Борислав Бояджиев, Стефан Цеков, Ивайло Звездомиров и Николай Копринков допринесоха за завършения вид на концерта с талант и уважение към иконите в бранша.
Ние от PlovdivTown имахме честта да сме официални медийни партньори на събитието и с ръка на сърцето мога да кажа, че душата ми полетя не веднъж тази вечер. От красотата на акордите, от бистротата и кристалните гласове на вокалната техника, от усмивките и детските игри, заобикалящи ме и най-вече от „Високо“ – песен за надеждата, за полета на ума, за освобождаване от терзанията, за свободата на чувствата и техният тих космически допир до безкрайността.
Сигурни сме, че Пловдив отново ще се срещне с гениалните музиканти от ФСБ, но не и след 10 години, а до тогава летете високо „над завист и обида, над дребните сплетни“.
Не е въпрос на спор.Сега слушам Гара разделна.Където и да изнесат концерт,ще отида да слушам тези гиганти. Други такива нямаме.
Уви, ние няма как да бъдем на всички прекрасни концерти в България, макар че повярвайте ми, много ни се иска 🙂 Описваме това, което се е случило у нас, което сме видели и чули, а дали е истина и дали просто са го казали, за да зарадват феновете, е друг въпрос, но със сигурност подобно хубаво събитие и хубаво изкуство не трябва да се превърща в тема за спор. Ние просто изваждаме акцентите от вечерта.
Кълбото бе изсвирено за първи път не в Пловдив, а в София на абсолютно грандиозния концерт на 7 октомври. Не преди 20 години, да сме забравили, а преди 6 месеца.
Концерта тогава беше премазващ – професионален гигантски звук, аранжименти които остават много дълго след това да звучат в главата ти..Кълбото бе една от перлите на оня концерт на 7 ми окт, макар да не бяха една и две тези перли.. През цялото време имаш усещането че си вътре в истинската музика с едни музиканти които се развиват, които са част от прогресив света, в който си израсъл и това развитие радва страшно много, и които отгоре на това са постигнали професионализъм по отношение изпълнения на живо..Тогава си казах, и само Кълбото да беше, ми е достатъчно. преживяването да присъстваш на това изпълнение – мисля че никога няма да го забравя. Да не говорим за аранжимента на Картини и Зимна къща. Факт е, че и оня концерт беше обогатен с присъствието на Бахаров и човека с ксилофона, поканен именно заради Кълбото. Аз разбирам защо авторът на тази статия е направил съответната грешка, но на мен не ми е приятно, първо защото това парче е много много над нивото на почти всичко в България, и е направо повод за национална гордост, стига човек да мисли в понятията на прогресив рока.Съответно ако си фен, е препоръчително да не си пропуснал факта на изсвирването му в София. /хайде да не казваме, че е трябвало авторът да бъде там/. Второ ФСБ са много много повече от музиката на поколенията и не знам още какво, и опростяването и свеждането до нали как баби внуци и майки знаели наизуст текстовете е една много малка част от нещата, ама който е слушал той ще разбере.
Става въпрос за това, че за първи път изсвириха на живо музикалната си пиеса „Кълбото“. Самият Румен Бояджиев подчерта по време на концерта, че това се случва за първи път в кариерата им и са избрали именно Пловдив, именно сега.
Два пъти прочетох статията, за да разбера защо е това заглавие и единственото, което родих е, че е заради синовете на Коцето и Румен. А ако не това е поводът за заглавието то г-жа Детелина Петрова е абсолютно права и трябва да се извините на жената.
Ако прочетете статията, ще разберете.
ФСБ за първи път свири на живо своя авторска музика в Пловдив – досега ФСБ са не свирили своя музика в Пловдив?… или досега са свирили своя авторска музика,но на запис,не на живо… или за първи път свирят в Пловдив?… Не ви е коректно заглавието…
ФСБ за първи път свири на живо своя авторска музика в пловдивската зала С.И.Л.А – ДА