Спомняте ли си художника Иван Богоев, за когото ви разказахме преди седмица? Същият онзи художник, който се осланя на класическия метод за рисуване върху лист и платно, но и на по-модерния, дигитален начин. Снощи в долното фоайе на Дом на културата “Борис Христов”, Иван представи изложбата си Класически платна, дигитални картини, графики и илюстрации, организирана от сдружение “Аз обичам Пловдив” и Любомир Чакъров, който иска да подкрепи младите таланти на града ни, защото вярва, че те го заслужават. Защото искрено иска да им подаде ръка и така да сбъдне мечтите им, поне до колкото може. Това беше едно от първите културни събития от инициативата Фонд за млади таланти от Пловдив на сдружението, но със сигурност не и последното.
Изложбата се радваше на голям успех и интерес, а всички потънаха в приказния свят на Богоев, който умело съчетава фентъзи вселената с реалността. Дигиталните му платна ни прехвърлят в приказни истории, толкова добри, че могат да се превърнат в илюстрации на фентъзи книга или, може би, на компютърна игра. Графиките, пък, съчетават белия и черния цвят в нестандартни, нерегламентирани форми, бягащи от класиката. Иван Богоев е завършил изобразително изкуство в Италия и красивата страна присъства силно в творбите му.
След разглеждането на картините и кратко представяне с чаша вино в ръка, присъстващите се преместиха в пространството на Vintage House, където артистът показа нагледно как точно сътворява дигиталните си картини. Под съпровода на музиката на Vangelis, Enya и други изпълнители, пишещи музика в стила епик и фентъзи мюзик, той рисуваше с лекота това, което чувства. Много бързо и умело върху мултимедията гостите видяха как от няколко линии, художникът пресъздава завършен цикъл.
“Създавам картините на момента, без предварителен план. Просто чувам музиката и изливам емоциите си върху екрана.”, сподели Иван на публиката, като не пропусна да разкаже за всяка една нова рисунка, за чувствата, които вдъхва музиката в душата му, за пропорциите, за перспективата и отново – за Италия.
Художникът приемаше и поръчки, за да поглези гостите си и го направи с един пожелан шлифован диамант, който засия върху мултимедията. Оказа се, че не е толкова лесно да нарисуваш диамант, защото трябва да се съобразяваш с математическите изчисления на формата на скъпоценния камък, но едва за броени минути Иван създаде завършен образ. Така доказа, че има ли един човек въображение и желание да развие уменията си, няма какво да му се опълчи.