Banatska kuhnq
Реклама

През 1887 г. група българи изминават обратно пътя от Австро-Унгария към земите на своите прадеди. Получават правото да се заселят лично от княз Фердинанд, заедно със земя за обработка и донасят своята култура – сплав от забравени български добродетели, централноевропейско влияние и католически традиции. Потомците на банатчани живеят днес в селата Бърдарски геран, Асеново, Гостиля, Драгомирово и Брегаре. Те са запазили своята автентична кухня, която днес е особена интересна за всички запалени кулинари.

Част от ястията са явна заемка и размяна на опит с австро-унгарската кухня, някои са от по-късно време, а други вероятно са много стари, може би запомнени отпреди Чипровското въстание от 1688 г. Като начало споделяме с вас няколко празнични рецепти от село Асеново, което се намира между Плевен и Никопол. (приготвят се за празничната трапеза на Петровден)

Петровско пиле

Продукти: Домашно пиле, 2 кг. Пресни картофи, глава лук, един корен пащърнак, един средно голям морков, една глава целина, сол на вкус, червен пипер.
Приготвяне: Предварително почистено и приготвено пилето се слага в по-дълбок съд с олио. Изпържва се нарязаното месо „да пубелей”, добавят се нарязаният на ситно лук и нарязаните на едро картофи. Прибавя се 1 с.л. червен пипер. Налива се вода, да залива малко всички продукти. Вари се на тих огън „излеко”. Свареното месо се изважда и се прецежда бульонът. В малка част от него се варят цели картофи – „на глави”, а може и да се приготвят и листа в бульона като в по-голямата част се пускат листата малко преди ядене, за да „не изчъснът”.

Реклама

Райдуше

Продукти: 300мл. Вода, сол, брашно, 2 яйца, 1-2 с.л. олио, 2 с.л. захар.
Приготвяне: омесва се хубаво тесто, колкото повече се меси, толкова по-хубаво става. Разточва се на голяма кора, колкото по-тънко, толкова по-добре. Намазваме тавата с мазнина, навиваме на руло и режем на пънчета с дебелина 1-2 см. Всяко пънче се свива от двете срязани страни така, че да не изтече мазнината. Правят се топчета и се разточват, пържат се в сгорещена мазнина и още топли се поръсват с пудра захар. В разточените питки може да се сложи и плънка от сирене и да се прегънат, след което се притискат с вилица или с „пинтень”, за да се направят шарки. Сервират се със сладко или със сирене.

5/5 - (2 votes)
Реклама
ИЗТОЧНИКRural Balkans
Предишна статияРецепти от Сунгурларе
Следваща статияКулинарна обиколка в Източни Родопи- част първа
Екипа на PlovdivTown
Plovdiv Town излиза на бял свят на 1-ви септември 2017 г. с ясна представа и визионерска концепция. Сайтът съчетава в себе си няколко мисии – да бъде коректна медия, извеждаща на преден план добрите лични примери на всеки отделен индивид; да използва и уважава свободата на словото с цел промяна, без да я превръща в свободия; да вдъхновява с градските и личните истории на творци, бизнесмени, лидери, общественици и граждани на Пловдив, България и Света. И не на последно място – да се бори за каузи, засягащи нашето бъдеще, нашето развитие; да подава ръка на нуждаещите се и да покаже, че силата на писалката е много по-могъща от други инструменти.

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.