След великото 41-годишно пътуване, Voyager 2 изпълни съдбата си да напусне хелиосферата и да стане втори междузвезден космически кораб след Voyager 1, което NASA току-що потвърди.
Сондата Voyager 2 бе изстреляна от NASA на 20 август 1977 г. на мисия да изследва Юпитер и Сатурн. След този успех мисията на Вояджър 2 за изследване на Слънчевата система продължава и става първата космическа апаратура, която изследва ледните гиганти Уран и Нептун. Откакто завърши тази част от мисията си през 1989 г., двойката галактически скитници беше насочена към дълбокото пространство.
За втори път в историята човешкият обект е достигнал пространството между звездите, заяви в понеделник NASA. Сондата Voyager 2 вече е излязла от хелиосферата – защитният балон на частиците и магнитните полета, създадени от Слънцето.
Струва си да се отбележи, че космическият кораб не е напълно напуснал Слънчевата система. Тук ние отбелязваме, че Voyager 2 е навлязъл в междузвездното пространство, като преминава през хелиосферата, най-външния слой на магнитния балон на Слънцето, откъдето рязко пада скоростта на слънчевите ветрове.
При случая с Voyager 1 се оказа трудно окончателно да се потвърди, че е преминал хелиосферата и е влязъл в междузвездното пространство. Това отнема почти една година, за да провери. Все пак е отбелязано, че космическият кораб Voyager 2 прихваща все по-намаляващо количество хелиосферични частици от ноември тази година, подхранвайки слухове, че неговият мащабен изход е предстоящ. В началото на декември се отбелязва по-нататъшен спад.
Сега може да се сбогува, но все още има работа. За разлика от близнаците си, космическият кораб Voyager 2 все още е въоръжен със своя плазмен научен (PLS) инструмент. Което означава, че трябва да може да излъчва интересна и безценна информация за природата на хелиосферата, както и междузвездната среда извън нашата Слънчева система.
Работата по Voyager ме кара да се чувствам като изследовател, защото всичко, което виждаме, е ново, добави Джон Ричардсън. Той е главен разработчик на инструмента PLS и главен изследовател в Масачузетския технологичен институт в Кеймбридж. Въпреки че Вояджър 1 прекоси хелиопазата през 2012 г., той направи това на различно място и различно време и без данните от PLS. Така че все още виждаме неща, които никой не е виждал преди.
Космическият кораб Вояджър 1 е известен и със своите Златни рекорди. Това са два звукозаписа, съдържащи звуци и образи на живота на Земята, проектирани да действат, като времева капсула за интелигентен извънземен живот или бъдещи хора.
Сбогом, Voyager 2, това беше удоволствие.
Повече информация по темата на
https://www.plovdivtown.com/ 🇧🇬
1️⃣ – https://goo.gl/a52CBR
2️⃣ – https://goo.gl/14uv76
3️⃣ – https://goo.gl/TnmTDW