В поредицата „Мистериозната България“ ще ви запознаем накратко с 12 удивителни, чудати и на моменти необясними местности от нашата родина. Места, които са енигма не само за нас, но и за останалия свят. Места, с които можем да се гордеем и които отварят в съзнанията ни въпроси.
Продължаваме със седмата тема от поредицата, а по-точно Вампирският гроб в Созопол.
Много преди вампирите да станат постоянна част от западноевропейската литература и кино те са били сериозна част от митологията на източноевропейските народи. През 2012 година в Стария град на Созопол са открити останки на „средновековен вампир”. Всъщност археолозите откриват две погребения с ясни белези на ритуал срещу вампирясване. Откритите скелети са от преди 700-години, а в единия има забит железен кол в гръдния кош. Древният езически ритуал се е практикувал за да попречи на злите мъртви хора да възкръснат от гробовете си.
Много хора по света вярват в съществуването на кръвопиещите същества с бледи лица, които немогат да стоят на силна светлина. Българският вампирски гроб става толкова известен, че нарежда България на четвърто място сред желаните дестинации за вампирски туризъм. Медии като Daily telegraph“, „Independent“, National Geographic публикуват материали за вампирските гробове и ритуали по нашите земи.
За известно време останките на Созополският вампир са изложени в Националния исторически музей в София, но заради небивалия интерес находката е преместена отново в Созопол. Така градът освен традиционна морска дестинация, привлича и много туристи, дошли специално заради Созополския вампир.
Идеята за вампирски туризъм изглежда забавна и дори налудничава за хората, които не вярват в съществуването им. Но е факт, че това е възможност за привличането на нови категории туристи.
Община Созол и румънската Сигишоара, известна като града на Дракула, организират съвместен туристически проект, наречен „пътека на вампиризма”, чрез който да доведе до развитието на туризма и в двете общини.
Ако вие любопитно, може да прочетете и други статии от поредицата Мистериозната България:
„Бузлуджа- забравеният паметник“
„Белоградчишката крепост- Геният на римската архитектурна мисъл“
„Храм-паметник „Свети Александър Невски”
„Побити камъни”- Единствената естествено формирана пустиня в България“
„Тракийската гробница в Казанлък“
„Паметникът на Альоша в Пловдив“
„Паметник на Българо-съветската дружба“
„Нос Калиакра“-Природа, история, митове и легенди в едно