Панорама „Плевенска епопея 1877“ е ситуирана в покрайнините на Плевен, сред огромния и прекрасен парк „Скобелев“. Сградата има функцията на Регионален военноисторически музей, а ако трябва да сме напълно честни, трябва да споменем, че целият град държи много на военното си дело от миналото и го показва чрез многобройните си военни паметници по продължението на територията си.
Панорамата е изградена през 1977 година по повод един век от освобождението на Плевен от Османско иго. Проектът е дело на Пламена Цачева и Иво Петров, а реализацията му отнема едва 11 месеца. Така, в деня на годишнината от Освобождението, музеят отваря врати и приема своите първи посетители в четирите си вдъхновяващи зали. Те са Уводна, Панорамна, Диорамна и Заключителна.
Ако желаете може да си наемете гид, който да ви разкаже историята на всяка една от залите, както и събитията, които представят. Може да заплатите и за снимки, но за жалост, една от силните атракции – панорамният асансьор в момента не работи от съображения за сигурност.
В Уводната зала ще станете свидетели на исторически моменти от Руско-турската война в периода 1877-1878 г., чрез шест живописни платна с размер 4 на 3,60 метра. Картините изобразяват Османското иго, Априлското въстание, Манифестацията в Санкт-Петербург в подкрепа на българския народ, Руската армия преминава река Дунав, Защита на Самарското знаме и Боят на Шипка.
Впечатляващо начало, докато плавно преминавате на горния етаж, където попадате в нещо неописуемо – Панорамната зала. Панорамната зала представлява буквално художествено платно от лен с дължина 115 на 15 метра, с един вертикален съединителен шев. То е изработено от тринадесет български и руски художници, с главен автор и ръководител на колектива Николай Василиевич Овечкин. На него е пресъздадена и най-голямата битка за Плевен – Третият щурм през 11-12 септември 1877 г. Тя се провежда на най-високия хълм, от който се вижда целия град, там, където са се разполагали турските редици между редутите „Кованлък“ и „Иса-ага“. Един от важните елементи, върху платното, са военните действия на ротата на генерал Скобелев на Зелените възвишения, където след ръкопашен бой „Кованлък“ бива превзет, а след него и „Иса-ага“.
След тази приказка за смелост, чест и жертвоготовност, се прехвърляме в следващата зала – Диорамната, където живописно платно разказва за последното сражение за Плевен при река Вит, провело се на 10 декември 1877 година. И така, докато стигнем до Заключителната зала, в която може да видим много артефакти от тези години – мечове, автентични униформи, пушки, икони, битови сечива, артилерийски музикални инструменти, знамена, документи, бюстове и скулптури на военни дейци.
Панорама „Плевенска епопея 1877“ е един от онези български музеи, които задължително трябва да посетите поне веднъж в живота си. Той съчетава в себе си история, изкуство на високо ниво и усещането за национална гордост. Невероятният парк „Скобелев“ само допълва това магнетично пътуване към миналото, с многото си оръдия, крепости, възрожденски къщи и паметници. Панорамата работи целогодишно, така че когато посетите Плевен, не забравяйте да отскочите до югозападните му покрайнини и да се потопите в една историческа сказка, изпълнена с възходи, падения, кръв и самоопознаване.
[wpseo_map id=”5702″ width=”400″ height=”300″ zoom=”-1″ map_style=”roadmap” scrollable=”1″ draggable=”1″ show_route=”1″ show_state=”1″ show_country=”1″ show_url=”1″ show_email=”1″ show_category_filter=”1″ default_show_infowindow=”1″]