Пловдив е петият най-стар град в света, определи класация на в. “Дейли телеграф”!
Градът е създаден през 4000 г. пр. Хр. и е вторият по големина в България. В него живеят 379 882 души.
Пловдив е важен икономически, културен, просветен и транспортен център за България, където могат да се видят множество антични забележителности, включително римския амфитеатър и турските бани.
Челното място в класацията е за Йерихон, който се намира в Палестина. Той е основан през 9000 г. пр.Хр. и е най-старият продължително населен град.
В древността е бил обграден от каменна стена и в него са живели между 1000 и 1500 жители. Градът се намира близо до река Йордан на Западния бряг и в момента населението му е около 21 000 души.
Второто място е отредено за Библос, създаден през 5000 г. пр. Хр. в Ливан. Градът е основан от финикийците, а гърците, които изнасяли оттам папирус, му дали името “Библос”. От там идва и наименованието на Библията. Главни туристически атракции са финикийските храмове, дворецът Библос и църквата “Свети Йоан Кръстител”.
След него в класацията се нарежда най-населеният сирийски град Алепо, който е основан през 4300 г. пр. Хр. В него живеят 4,4 млн. души. Алепо си поделя третото място с Дамаск създаден през 4300 г. пр. Хр.
На четвърто място, е иранският Суза, създаден през 4200 г. пр. Хр. Той е бил главен град на Еламската империя, преди да бъде завладян от асирийците. Намира се на 250 км източно от река Тигър в днешната югозападна част на Иран.
Пловдив – вечен и древен и вечен, град на над 7 000 години. Във времето градът на седемте тепета е променил визията си многократно. Бил е столица, претърпял е земетресения, преживял е войни.
Преди 130 години, когато градът отстъпва на град София правото да бъде столица, губи възможността да бъде центърът на политическите и икономическите процеси в страната, но въпреки това печели привилегията да не нараства изкуствено и да се усеща атмосферата на типичния пловдивски айляк.