Пловдив сред най-добрите нововъзникващи имотни пазари в Европа

0
223
Independent
Реклама

Докато Европа наблюдава как изтича времето до Brexit след едва шест седмици, много погледи са насочени към имотните пазари в големите европейски градове. След като някои компании напуснат Великобритания и се установят в други страни, на Стария континент ще се появят нови центрове на търговия, а инвеститорите в имоти се мъчат да прогнозират къде е най-добре да вложат ресурсите си, преди цените да се изплъзнат от обсега им.

Едно е сигурно, пазарите, които ще отбележат най-голям ръст на печалбата, ще преминат повратната точка много бързо. Тук не става въпрос за стартъпи, които се местят на друга локация, защото наемите са ниски. Това са установени организации с глобално присъствие, които се нуждаят от достъп до големи летища и квалифицирана работна ръка. Те ще донесат заможни хора и високи заплати в градовете, в които инвестират, и жилищните пазари ще се приспособят бързо.

LeadingRe, консорциум от близо 600 международни имотни агенции в 70 страни, следи как се представят пазарите ѝ и е предоставил данни на Forbes за вторичните пазари в Европа, които са отбелязали най-силен ръст миналата година.

„Въпреки че Лондон, Женева, Париж и Монако продължават да държат най-високите цени на имотите в Европа, други градове стават все по-популярни сред международните купувачи, като предлагат отлична възвръщаемост на инвеститорите“, казва Крис Диец, изпълнителен вицепрезидент на компанията. „Нарастващата ни популярност на нововъзникващите европейски пазари е свидетелство за растящото значение на международните инвеститори в тези градове“, допълва той.

Реклама

Загреб, Хърватия

Нещо се случва в хърватската столица Загреб и има всички признаци, че ще бъде постигнат експлозивен растеж в идните няколко години. Неотдавна в страната се появи първата дигитална имотна компания A Nekretnine, насочена към бизнеса, което обикновено е най-силният признак за потенциала на пазара.

Офертните цени на апартаментите в града нараснаха с 20% през 2018 г., докато в останалата част на страната беше отчетено повишение от 8,5%, сочат данните на A Nekretnine. Освен това в последните 12 месеца жилищата в Загреб, предлагани в платформата за краткосрочни наеми Airbnb, са се увеличили с 30%, така че търсенето на ваканционни имоти под наем също расте.

Основателят на A Nekretnine Нино Косич смята, че 20% от купувачите са чужденци. Данните на компанията показват, че в идните години на пазара ще излязат много нови жилища след завършването на редица нови проекти, които бяха замразени при последната имотна криза.

Лисабон, Португалия

Лисабон отдавна е смятан за ваканционна дестинация, но в последно време търсенето на имоти за покупка в града рязко нарасна. Това донякъде се дължи на програмата „златна виза“, при която чуждестранни купувачи, инвестирали 350 хил. евро в неразвити райони или 500 хил. евро в предпочитани места, може да получат гражданство по ускорена процедура, както и благоприятни данъци за нови жители с високи доходи.
Само миналата година цените в града са нараснали с 20%. Според доклад на имотната агенция Caetano Real Estate градът вече регистрира голям интерес към новите луксозни жилища от купувачи от Южна Африка, Германия, Китай и Франция. Интересът на канадци, американци, бразилци и италианци също се повишава.

Пловдив, България

Пловдив е вторият по големина град в България, който от началото на тази година е Европейска столица на културата, което означава, че ще бъде във фокуса на туристите до декември, поясняват от агенцията. Тенденциите при цените на имотите са сходни с тези в столицата София, където цените на жилищата от среден клас нараснаха с около 9% миналата година, сочат данни на Unique Estates. Жилищата в луксозния сегмент са поскъпнали с 6%. Въпреки че това не е двуцифрен растеж, инвестициите, които ще дойдат заради факта, че Пловдив е Европейска столица на културата, ще увеличат значително ръста само след една година, прогнозира Forbes.

Фелдкирх и Блуденц

Австрия като цяло навлезе в период на имотен бум, който означава, че вторичните градове стават по-привлекателни, тъй като цените на имотите там (засега) са по-ниски, но са достатъчно близо до основни градове, в които купувачите искат да живеят. По данни на имотната агенция von Poll Real Estate двата алпийска града Фелдрих и Блуденц в западната част на Австрия са отбелязали повишение на цените на имотите от съответно 25,4% и 22,1% миналата година. За сравнение, столицата Виена е отчела поскъпване на имотите с 18%.

Австрийският град с най-високи цени на имотите е Кицбюел, където те наближават един милион евро и са се повишили с 39,4% през миналата година. В същото време цените на имотите във Фелдкирх и Блуденц са около 350 хил. евро.

Ротердам, Холандия

Холандия е необичайна страна, тъй като 70% от жилищния пазар в столицата Амстердам се състоят от наемни жилища, така че наличностите за купувачите са много ниски. Но има и други големи градове, в които си струва да се инвестира. На около час път от Амстердам и на половин час от Хага се намира Ротердам, където цените на жилищата са нараснали със 17% на годишна основа. Това е над средното равнище от 10% за цялата страна.

Освен това имотите са се продавали след средно 33 дни на пазара, което е с 11% по-бързо в сравнение с година по-рано, сочат данни на имотната агенция VOC International. Средната цена на жилищата в Ротердам е 271 хил. евро.

5/5 - (5 votes)
Реклама

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.